Automaty vendingowe – sprzedaż a podatki i kasa fiskalna

Automaty vendingowe – sprzedaż a podatki i kasa fiskalna

Automaty vendingowe to popularne rozwiązania na uczelniach, lotniskach czy w centrach handlowych – samoobsługowe automaty generują spore przychody, a nie wymagają zatrudnienia pracowników. Decydując się na taki biznes warto wiedzieć, jak wyglądają obowiązki związane z podatkami i kasą fiskalną.

Automaty vendingowe a podatki

Uzyskiwanie przychodów ze sprzedaży samoobsługowej w automatach nie zostało uregulowane w przepisach odrębnymi zasadami. Oznacza to, że VAT należny oraz przychód należy wykazywać na ogólnych zasadach.

Zgodnie z przepisami Ustawy o VAT, obowiązek podatkowy według podstawowej zasady powstaje w momencie dokonania dostawy towaru albo wykonania usługi, chyba że wcześniej uiszczona zostanie zapłata za część lub całość transakcji.
W przypadku automatów vendingowych oba zdarzenia mają miejsce właściwie jednocześnie; tym samym każda sprzedaż dokonywana za pośrednictwem automatu powinna być traktowana jako podlegająca obowiązkowi podatkowemu w zakresie VAT. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca powinien codziennie sprawdzać, jaką sprzedaż zrealizował za pośrednictwem poszczególnych maszyn – wystarczające jest wykazanie dokonanych transakcji raz, na zakończenie okresu rozliczeniowego; chociaż oczywiście właściciel może dokonywać odpowiednich rozliczeń częściej. W takiej sytuacji konieczne jest wybranie środków, zgromadzonych w automacie, oraz ustalenia, które produkty zostały sprzedane – tak, aby ustalić właściwe stawki VAT. W praktyce takich rozliczeń dokonuje się najczęściej na podstawie raportów, generowanych przez automat.

Również w zakresie podatku dochodowego sprzedaż z automatów nie jest regulowana osobnymi przepisami – tym samym przychód ze sprzedaży z automatów ustalimy na moment wydania rzeczy, nie później jednak niż uregulowanie należności.

Sprzedaż w automatach w kasa fiskalna

Zakupów za pośrednictwem automatów vendingowych dokonują generalnie wyłącznie osoby fizyczne. Tym samym, zasadniczo powinna ona być regulowana za pomocą kasy fiskalnej. W tym przypadku jednak obowiązywać będzie zasada szczególna – zgodnie z rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej, zwolnieniu takiemu podlega dostawa produktów (rzeczy), dokonywana przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar. Tym samym, przy dokonywaniu sprzedaży za pośrednictwem automatów vendingowych, korzystanie z kasy fiskalnej nie będzie konieczne.

Niewielkie przychody z działalności osobistej? Sprawdź, kiedy nie musisz rejestrować firmy!

 

Popularne posty:

Obowiązkowy split payment od listopada 2019 – dla kogo, limity.
Biała lista podatników VAT – wyszukiwarka MF
Odwrotne obciążenie w VAT dzisiaj i po zmianie przepisów cz.1
Zmiany w skali podatkowej PIT z 18% na 17,75%, wyższe koszty uzyskania przychodów już od 1 października 2019 roku.
Leasing operacyjny 2019 – rozliczanie kosztów

UWAGA
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Comments are closed.