Co to jest i na czym polega job shadowing?

Co to jest i na czym polega job shadowing?

Job shadowing to zjawisko, które w naszym kraju pojawiło się stosunkowo niedawno. Warto jednak wiedzieć na czym polega nowy trend, który w tłumaczeniu na język polski oznacza „staż towarzyszący”. Polega on na nauce poprzez obserwację pracy innych osób. Podczas szkolenia, pracownik lub stażysta towarzyszy innej osobie, która wykonuje swoje codzienne obowiązki w pracy.

Kandydat do pracy nie odbywa klasycznej praktyki czy stażu. Obserwuje on pracę kogoś na interesującym go stanowisku, stojąc poniekąd w jego cieniu. Towarzyszy obserwowanemu pracownikowi nie tylko podczas codziennych obowiązków, ale również podczas spotkań czy zebrań. Nie chodzi tylko o to żeby się przyglądać, ale żeby wynieść naukę z obserwacji – można dopytywać o interesujące nas szczegóły, wyrażać swoją opinię i podejmować dyskusję z osobą, od której się uczymy.

Dla kogo job shadowing?
Job shadowing to świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy lub zmieniają branżę. W ten sposób można się przekonać czy praca na danym stanowisku i przydzielone obowiązki nam odpowiadają oraz czy chcemy się tym zajmować.

Dzięki temu podejściu, kandydat na pracownika może również zapoznać się z kulturą organizacji, poznać przykładowy dzień w pracy oraz poczuć atmosferę jaka panuje w firmie. Jest to ważny element, z którym potencjalny pracownik nie może się zapoznać podczas tradycyjnej rekrutacji.

Metoda job shadowingu nie jest jednak przeznaczona wyłącznie dla osób rozpoczynających pracę na nowym stanowisku lub w innej branży. Można z niej również skorzystać w przypadku, gdy dany pracownik ma np. dostać awans, zmienić dział czy zostać przełożonym. Taka osoba może zobaczyć jak działa inny pracownik na tym stanowisku, co będzie na pewno przydatnym doświadczeniem.

Wskazówka: Warto zastanowić się, którego z pracowników wybrać jako osobę obserwowaną. Powinna to być osoba otwarta i komunikatywna, która będzie cierpliwa w stosunku do kandydata i z łatwością wytłumaczy na czym polega praca na danym stanowisku. Taka osoba powinna być również wyrozumiała w stosunku do osób zainteresowanych, ponieważ chcemy, aby nauczyły się jak najwięcej.

Job shadowing – korzyści dla pracodawcy

Ze względu na możliwość bezpośredniego kontaktu z przyszłym stanowiskiem, kandydaci zdają sobie sprawę z wymagań jakie przed nimi stoją i często się do nich dostosowują. Wiedzą również w jakim kierunku powinni się rozwijać, co przynosi korzyści dla pracodawcy. Dzięki obserwacji stanowiska „od środka”, osoby ubiegające się o posadę mogą zobaczyć, że np. nie mają jeszcze wystarczających kwalifikacji i rezygnują z posady. Ułatwia to rekrutację i pozwala pracodawcy wybierać spośród kandydatów, którzy są wystarczająco kompetentni, aby przyjąć pracę. Job shadowing pozwala również poznać atmosferę i kulturę przedsiębiorstwa, dzięki czemu jest większe prawdopodobieństwo, że wybrany pracownik nie rozczaruje się pracą i nie zrezygnuje z niej w krótkim czasie.

Popularne posty:

Obowiązkowy split payment od listopada 2019 – dla kogo, limity.
Odwrotne obciążenie w VAT dzisiaj i po zmianie przepisów cz.1
Biała lista podatników VAT – wyszukiwarka MF
Leasing operacyjny 2019 – rozliczanie kosztów
Nowe zasady obliczania zaliczki na podatek dochodowy w działalności gospodarczej – zmiany obowiązujące od 1 października 2019 roku.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Comments are closed.