Dni wolne od pracy 2020 – jak wypadają święta i długie weekendy?

Dni wolne od pracy 2020 – jak wypadają święta i długie weekendy?

2020 rok szykuje dla nas o 3 dni mniej wolnego niż rok 2019, przez co możemy liczyć na maksymalnie 137 dni wolnego. Nadchodzący rok nie będzie jednak obfitował w długie weekendy, gdyż aż 6 dni ustawowo wolnych od pracy wypada w weekend.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2020 r.:

Nowy Rok (1 stycznia) – środa
Święto Trzech Króli (6 stycznia) – poniedziałek
Niedziela Wielkanocna (12 kwietnia) – niedziela
Poniedziałek Wielkanocny (13 kwietnia) – poniedziałek
Święto Pracy (1 maja) – piątek
Święto Konstytucji 3 maja (3 maja) – niedziela
Zielone Świątki (31 maja) – niedziela
Boże Ciało (11 czerwca) – czwartek
Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) – sobota
Wszystkich Świętych (1 listopada) – niedziela
Święto Niepodległości (11 listopada) – środa
Boże Narodzenie (25 grudnia i 26 grudnia) – piątek i sobota

W przyszłym roku, 104 dni to weekendy, a 7 dni wypada w święta. Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje również 20 lub 26 dni urlopu.

Długi weekend 2020

W 2020 r. czeka nas jedynie 5 dłuższych weekendów, które w większości przypadków gwarantują tylko jeden dodatkowy dzień wolnego.

Pierwszy długi weekend możemy sobie zaplanować już na samym początku roku. Nowy Rok wypada w środę, a Święto Trzech Króli w poniedziałek 6 stycznia. Biorąc dwa dni urlopu (2 i 3 stycznia), możemy skorzystać aż z 6 dni wolnego. Warto skorzystać z tej okazji, ponieważ reszta 2020 r. nie będzie nas rozpieszczać długimi weekendami. Jednak nawet nie biorąc urlopu będziemy mieli 3-dniowy weekend.

Dopiero kwiecień, jak co roku, przyniesie nam kolejną szansę na dłuższy odpoczynek. Podczas Świąt Wielkanocnych możemy skorzystać z 3 dni wolnego, gdyż Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny wypadają 12-13 kwietnia.

W nadchodzącym roku nie możemy liczyć na długi weekend majowy, chyba że skorzystamy z dni urlopowych. Majówka 2020 przyniesie nam jedynie 3-dniowy weekend. Mianowicie Święto Pracy wypada w piątek (1 maja), a Święto Konstytucji w niedzielę (3 maja).

11 czerwca 2020 r. wypada Boże Ciało, jak co roku – w czwartek. Biorąc jeden dzień urlopu w piątek (12 czerwca), będziemy mogli cieszyć się 4-dniowym odpoczynkiem od pracy.

Kolejna szansa na dłuższy weekend pojawi się podczas Świąt Bożego Narodzenia. Niestety, mimo wszystko nie wypadają one zbyt atrakcyjnie. Boże Narodzenie wypada w piątek (25 grudnia), więc Święta w 2020 r. gwarantują nam jedynie 3 dni wolnego, wliczając w to weekend.

Pozostałe Święta 2020

W lipcu, sierpniu, wrześniu i październiku nie mamy ani jednego dodatkowego dnia wolnego, ponieważ jedyne święto w tym czasie, czyli Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wypada w sobotę (15 sierpnia). Za 15 sierpnia przysługuje nam jednak inny dzień wolny.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, gdy święto wypada w dzień ustawowo wolny od pracy, przysługuje nam za nie inny wolny dzień.

Jeśli święto wypada w niedzielę – dzień wolny niestety nam nie przysługuje.

Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada wypada właśnie w niedzielę, dlatego nie ma możliwości na kilka dni relaksu. W tym samym miesiącu, również Święto Niepodległości nie gwarantuje nam dłuższego weekendu, gdyż wypada w środę (11 listopada). Jedynie wykorzystanie dni urlopowych daje nam szansę na dłuższy odpoczynek, w innym wypadku, musimy zadowolić się tylko jednym dniem laby w środku tygodnia. Do świąt, które wypadają w niedzielę zaliczamy również Zielone Świątki, które w nadchodzącym roku wypadają 31 maja.

Rok 2020 nie będzie nas rozpieszczał okazjami na dłuższy odpoczynek, dlatego warto odpowiednio wcześnie zaplanować sobie urlop i skorzystać z tych niewielu szans, które nam oferuje.

Comments are closed.