Dowody wewnętrzne w transakcjach z rolnikami

Dowody wewnętrzne w transakcjach z rolnikami

Przedsiębiorca, który w ramach swojej działalności gospodarczej współpracuje z rolnikami, może spotkać się z problemem dokumentowania transakcji. Generalnie rolnicy mogą, ale nie muszą prowadzić działalności gospodarczej – jak zatem udokumentować operacje w tym drugim przypadku?
Faktura VAT-RR wystawiana przez nabywcę
Mimo że zakup co do zasady księgujemy na podstawie faktur wystawianych przez dostawców, w przypadku rolników przedsiębiorca może księgować nabycie na podstawie faktur wystawionych przez siebie. Takie dowody własne nazywamy fakturami VAT-RR i wystawiamy je w celu udokumentowania nabycia płodów rolnych albo usług rolniczych od rolnika.
Uwaga!
Faktura VAT-RR może zostać wystawiona wyłącznie przez przedsiębiorcę zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny. Na podstawie dokumentu wystawca może uzyskać prawo do odliczenia VAT naliczonego – po spełnieniu określonych warunków. Z drugiej strony, rolnikowi ryczałtowemu będzie wtedy przysługiwał zwrot naliczonego VAT.
Gdy rolnik nie chce faktury – dowody wewnętrzne
Faktura VAT-RR wymaga podania określonych danych – m.in. z dowodu osobistego dostawcy. Może się zatem zdarzyć sytuacja, kiedy rolnikowi nie będzie zależało na zwrocie VAT i tym samym – odmówi nabywcy podania danych.
W takim przypadku przedsiębiorca powinien posiłkować się zwykłymi dowodami wewnętrznymi i na ich podstawie zaksięgować nabycie produktów rolniczych. Na takie rozwiązanie pozwala Rozporządzenie z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – zgodnie z nim, dowodów wewnętrznych użyjemy do zaksięgowania m.in.:

Zakupu, bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produktów roślinnych i zwierzęcych, nieprzerobionych sposobem przemysłowym lub przerobionych sposobem przemysłowym, jeśli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt;

Zakupu od ludności (…) surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych, jagód, owoców leśnych i grzybów leśnych.

Uwaga!
Warto zwrócić uwagę, że za pomocą dowodów wewnętrznych przedsiębiorca może zaksięgować również przyjęcie produktów roślinnych i zwierzęcych, pochodzących z jego własnej uprawy lub hodowli.
 

Nie tylko w rolnictwie – dowody wewnętrzne przydadzą się też przy samochodzie. Sprawdź, kiedy ich użyć!
 
Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
 

UWAGA
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Comments are closed.