Faktura do paragonu z NIP – zmiana przepisów

Faktura do paragonu z NIP – zmiana przepisów

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych co do zasady musi być ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Raporty dobowe, miesięczne stanowią podstawę do ujęcia w urządzeniach księgowych, a dla czynnych podatników VAT w rejestrze sprzedaży VAT. Na dzień dzisiejszy powszechna jest praktyka wystawiania faktur do paragonów. Duże firmy, aby usprawnić sobie ten proces, wprowadziły nawet automaty do wystawiania faktur. Przedsiębiorca w każdej chwili posiadając paragon może pobrać fakturę. Jednakże to już się niebawem zmieni.

Przyczyna zmiany przepisów
Walka z oszustwami podatkowymi trwa od lat. Dyskusja na temat paragonów z NIP również toczy się od dawna. Zbyt wiele firm korzysta z faktur do paragonów na „fikcyjne” zakupy, które ujmuje w kosztach firmy i odlicza podatek VAT naliczony. Szczególnie narażone branże na oszustwa to oczywiście branża paliwowa i budowlana. Zmiana przepisów ma za zadanie ukrócić proceder i uszczelnić podatki.

Jak to będzie wyglądać w praktyce?

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług
29 lipca br. Prezydent podpisał ustawę zmieniającą. Większość zmian w niej zawartych będzie już obowiązywała od 1 września. Ta istotna – dotycząca umieszczania NIP na paragonie – wejdzie jednak w życie dopiero z początkiem 2020 roku.

W nowej wersji ustawy o VAT w części dotyczącej wystawiania paragonów z numerem NIP czytamy, że fakturę na rzecz podatnika od towarów i usług wystawia się tylko wówczas, gdy sprzedaż zaewidencjonowana na kasie fiskalnej potwierdzona jest paragonem z numerem identyfikacji podatkowej – NIP.

Kasa fiskalna starego typu a paragon z NIP
Wielu przedsiębiorców ma obawy czy nie będzie zmuszonych do wymiany kasy fiskalnej na nowy typ? Oczywiście nie będzie takiego obowiązku, ale w takiej sytuacji osoba dokonująca zakupu jeszcze na etapie przed wystawieniem paragonu fiskalnego będzie musiała zgłosić, że na dokonywany zakup chce otrzymać fakturę. Wówczas sprzedawca nie będzie wystawiał paragonu fiskalnego tylko od razu fakturę. Przedsiębiorca będzie mógł wystawić fakturę „ręcznie”, na przykład z bloczka.

Sankcje za niestosowanie przepisów
Urząd skarbowy będzie ustalał dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 100% kwoty podatku VAT wykazanego na fakturze. Sankcje mają być dotkliwe zarówno dla dostawcy jak i nabywcy.

Nabywca, który ujmie w ewidencji fakturę do paragonu bez numeru NIP będzie miał ustalone dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 100% kwoty podatku naliczonego wykazanego na fakturze.

Sprzedawca, który wystawi fakturę do paragonu bez NIP zapłaci 100% podatku VAT należnego z wystawionej faktury.

Konsekwencje finansowe mają zniechęcić do takich praktyk, a ich wysokość wskazuje że powinny być skuteczne. Zapłacenie podatku VAT należnego w podwójnej wysokości, czy zamiast odliczenia VAT naliczonego jego zapłata nie wymagają dodatkowego komentarza.

Przepisy przejściowe
Jak czytamy w art. 15 ustawy zmieniającej wprowadzone zmiany, nie będą miały zastosowania do sprzedaży zaewidencjonowanej na kasach fiskalnych przed dniem obowiązywania nowych przepisów. Ranga zmiany przepisów jest na tyle istotna dla szerokiego grona przedsiębiorców, że warto śledzić stanowisko urzędów skarbowych oraz KIS w tym temacie, które pojawią się zapewne wraz z początkiem nowego roku.

 
Jak ujmować fakturę do paragonu w rejestrze VAT – Sprawdź!
 

Popularne posty:

Zerowy PIT dla młodych
Kiedy i jak wypełnić NIP-2?
Mała księgowość – ryczałt ewidencjonowany
Działalność gospodarcza i praca na umowę zlecenie
Zmiany w fakturach VAT RR od 1 września 2019 roku

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Comments are closed.