Jak osiągać założone cele – model GROW

Jak osiągać założone cele – model GROW

Jest wiele metod, które mogą zostać użyte przez menedżera podczas zarządzania zespołem – jednym z nich jest model GROW. Jest on stosowany przez coachów na zajęciach rozwojowych w różnych branżach, dlatego warto go opanować i wykorzystać w firmie. Model ten jest pomocny w rozwijaniu potencjału pracowników oraz pozwala na łatwiejsze i bardziej zorganizowane osiąganie celów.

Model GROW – co to jest?
Nazwa to akronim, który powstał na podstawie nazw poszczególnych elementów narzędzia, których pierwsze litery składają się w znaczące słowo – grow, które po polsku oznacza rosnąć. Odzwierciedla to założenia modelu, czyli zwiększenie potencjału, efektywności i zaangażowania pracowników. GROW zakłada kolejność rozpatrywania danego problemu, a na każdym etapie zadaje się istotne dla niego pytania. Na ten model składają się cztery aspekty: cel, rzeczywistość, opcje i wola.

Goal – cel
Pierwszy aspekt modelu GROW to określenie celów, które chcemy osiągnąć samodzielnie lub jako zespół. Skuteczny menedżer powinien skupiać się również na ludziach i ich rozwoju, a nie tylko na wynikach. Dlatego właśnie na etapie określania celu powinno się zadać następujące pytania:

Co chcesz osiągnąć?
Jaki jest Twój cel?
Kiedy chcesz to osiągnąć?
Czemu chcesz to osiągnąć?
Skąd będziesz wiedział, ze osiągnąłeś cel?

Reality – rzeczywistość
Kolejny aspekt to określenie stanu aktualnie panującej sytuacji, czyli skąd rozpoczynamy nasze działania. Opisuje się tu niejako punkt startowy, z którego wychodzimy, aby osiągnąć swój cel. Wartościowe pytania na tym etapie to:

Jaka jest teraz sytuacja?
Czego już próbowałeś, aby osiągnąć cel?
Jakich działań jeszcze nie podjąłeś?
Co Cię powstrzymuje przed osiągnięciem celu?
Jakie przeszkody trzeba pokonać?

Options/Obstacles – opcje/przeszkody
Ten aspekt dotyczy opisania możliwości i alternatywnych strategii jakie mamy do wyboru. Określamy plan działania jaki zastosujemy, aby osiągnąć cel. Pomocne pytania to:

Co możesz zrobić, aby osiągnąć cel?
Jakie są możliwości działania?
Jaki będzie następny krok?
Jakie działania zapewnią najlepsze rezultaty?
Co się stanie jeśli nic nie zrobisz?

Will – wola
Należy tu podjąć decyzję i wybrać jedną z wcześniej zaproponowanych opcji. Dzięki temu można ustalić kiedy i przez kogo ma być wykonane zadanie oraz czy wybrana osoba chce je wykonać. Na tym etapie pytamy:

Co zamierzasz zrobić?
Która opcję wybierasz?
Czy chcesz wykonywać te działania?
Na kiedy ustalasz termin osiągnięcia celu?
Jakiego wsparcia potrzebujesz?

Na koniec, warto podsumować całą analizę, ponieważ ułatwi to sprawowanie kontroli nad ustaleniami określonymi w planie osiągania danego celu. Łatwiejsze będzie zweryfikowanie czy zespół lub pracownik postępują zgodnie z założeniami, które zostały wspólnie zaakceptowane.

Menadżer, który decyduje się aby zastosować model GROW w zespole lub w indywidualnym podejściu pracowników, powinien być równocześnie zaangażowany w problemy i plany swoich podwładnych. Zarządzanie ludźmi i wykorzystywanie drzemiącego w nich potencjału daje dużo większe szanse na zwiększenie zaangażowania i motywacji do pracy. Dale to oczywiście pozytywne rezultaty w postaci ich efektywności, a co za tym idzie -zyskuje cała firma.

Popularne posty:

Obowiązkowy split payment od listopada 2019 – dla kogo, limity.
Biała lista podatników VAT – wyszukiwarka MF
Odwrotne obciążenie w VAT dzisiaj i po zmianie przepisów cz.1
Zmiany w skali podatkowej PIT z 18% na 17,75%, wyższe koszty uzyskania przychodów już od 1 października 2019 roku.
Leasing operacyjny 2019 – rozliczanie kosztów

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Comments are closed.