Mały ZUS Plus – kiedy się zarejestrować?

Mały ZUS Plus – kiedy się zarejestrować?

Mały ZUS, który obowiązuje od 2019 roku pozwolił wielu tysiącom mikrofirm na znaczne ograniczenie wydatków. Możliwość opłacania składek ZUS od kwoty przychodu jest kolejną formą opłacania składek ZUS na zasadach preferencyjnych. Od 2020 roku limit przychodów w działalności gospodarczej do wysokości, którego można skorzystać z Małego ZUS Plus został podwyższony do kwoty 120.000 zł. Nowe przepisy obowiązują od 1 lutego 2020 roku dlatego należy zapoznać się z terminami, w których trzeba dokonać zgłoszenia.

Kiedy można się zgłosić do Małego ZUS Plus

Przedsiębiorcy, którzy spełniają warunki do skorzystania z nowej formy rozliczania składek ZUS mają czas na zgłoszenie do 29 lutego 2020 roku. Należy dokonać wyrejestrowania na formularzu ZUS ZWUA i zarejestrowania na ZUS ZUA z kodem 05 90 (05 92).
Przedsiębiorcy, którzy korzystają z Małego ZUS z dniem 1 lutego stają się automatycznie beneficjentami Małego ZUS Plus. Nie mają dodatkowych obowiązków w postaci wyrejestrowania i ponownego zarejestrowania. Zmiana przepisów powoduje zastąpienie dotychczasowej formuły Małego ZUS przez Mały ZUS Plus.

Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS

Przedsiębiorcy, którzy korzystają już z rozliczenia na zasadach Małego ZUS mają obowiązek złożenia deklaracji lub imiennego raportu miesięcznego za miesiące styczeń i luty 2020 roku w obowiązujących terminach. W deklaracji lub raporcie za miesiąc styczeń znajdzie się kwota przychodu za 2019 rok. W deklaracji lub raporcie za miesiąc luty znajdzie się informacja o formie opodatkowania przedsiębiorcy i kwocie dochodu za 2019 rok.
Przedsiębiorcy, którzy dopiero skorzystają z rozliczenia na zasadach Małego ZUS Plus od 1 lutego 2020 roku złożą deklarację lub raport za miesiąc luty 2020 roku.
Mały ZUS przekształca się z dniem 1 lutego 2020 roku w Mały ZUS Plus. W związku z powyższym limit 36 miesięcy w ciągu, w których można skorzystać z tej opcji liczy się łącznie. Mianowicie jeżeli przedsiębiorca korzystał w 2019 roku z Małego ZUS to ten okres wliczany jest do limitu 36 miesięcy.

Podsumowanie

Status przedsiębiorcy
2020 rok

Przedsiębiorcy, którzy zgłosili się do Małego ZUS w 2019 roku
Jeżeli spełniają warunki będą kontynuowali Mały ZUS bez konieczności ponownego zgłoszenia w 2020 roku

Przedsiębiorcy zgłoszeni do Małego ZUS po raz pierwszy w 2020 roku
Zgłoszenie do ZUS w terminie do 08.01.2020 r. bez konieczności ponownego zgłoszenia w miesiącu lutym

Przedsiębiorcy, u których limit przychodów za 2019 rok przekroczył kwotę 67.500 zł.
Zgłoszenie do ZUS od 01.02-29.02.2020 r.

Przedsiębiorcy, którzy nie dokonali zgłoszenia do 08.01.2020 r. pomimo spełniania do niego warunków
Zgłoszenie do ZUS od 01.02-29.02.2020 r.

Popularne posty:

Biała lista podatników VAT – wyszukiwarka MF
Indywidualny rachunek podatkowy – zmiany od 2020 r.
Obowiązkowy split payment od listopada 2019 – dla kogo, limity.
Rozliczanie kosztów przy transakcjach powyżej 15.000 zł po 1 stycznia 2020 roku.
Ograniczanie zatorów płatniczych – zmiany w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych

UWAGA
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Comments are closed.