Najem krótkoterminowy a VAT

Najem krótkoterminowy a VAT

Dla podatku od towarów i usług istotne znaczenie ma nie tylko przeznaczenie wynajmowanego lokalu (czy wynajmowany jest wyłącznie na cele mieszkaniowe, czy użytkowe), ale także długość trwania umowy najmu. Okazuje się bowiem, że zdaniem organów podatkowych, najem krótkoterminowy lokali mieszkalnych nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.
Najem krótkoterminowy – jaka stawka VAT?
Zdaniem organów podatkowych, najem krótkoterminowy nie może korzystać ze zwolnienia z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT (najem nieruchomości wyłącznie na cele mieszkaniowe). Tego typu usługi zalicza się bowiem do świadczeń sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 55, czyli “Usług związanych z zakwaterowaniem”. Te zostały z kolei wymienione w Załączniku nr 3 do ustawy o VAT, który wskazuje towary i usługi objęte stawką VAT 8%. W związku z powyższym, właściciele lokali mieszkalnych wynajmowanych np. turystom, powinni opodatkować swoją sprzedaż właśnie stawką 8% (zobacz: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 września 2015 roku, sygn. akt IBPP2/4512-509/15/JJ).
Wyjątek od tej zasady będą stanowili podatnicy korzystający z tzw. podmiotowego zwolnienia VAT (czyli ci, których obroty w danym roku nie przekroczyły 200 000 zł). Na ich fakturach nie pojawi się podatek od towarów i usług (na takich fakturach konieczne jest zamieszczenie stawki “zw” oraz podstawy zwolnienia z VAT).

Uwaga!
Jeżeli najem krótkoterminowy obejmuje lokal, który będzie wykorzystywany nie tylko do celów mieszkaniowych, wówczas może wystąpić konieczność opodatkowania takiej sprzedaży stawką VAT w wysokości 23% (zobacz: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 lutego 2017 roku, sygn. akt 2461-IBPP2.4512. 952.2016.2.pan>.

 
Dowiedz się więcej na temat rozliczania VAT przy wynajmie!
 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
 

UWAGA
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Comments are closed.