Naprawa samochodu firmowego z OC sprawcy a VAT

Naprawa samochodu firmowego z OC sprawcy a VAT

Zdarzenia i wypadki drogowe dotyczą nie tylko pojazdów prywatnych – również auto firmowe może ulec uszkodzeniu w wyniku kolizji. Warto pamiętać, że nawet jeśli sprawcą jest inny uczestnik zdarzenia, możliwe jest odliczenie VAT od naprawy powypadkowej samochodu.
Naprawa z OC sprawcy a odliczenie VAT
Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że naprawa powypadkowa z OC sprawcy nie powinna mieć wpływu na firmowe odliczenie VAT – w końcu koszt ponosi ubezpieczyciel innego uczestnika zdarzenia – okazuje się, że przepisy podatkowe nie wykluczają takiej sytuacji. Istotne, aby wydatek poniesiony na naprawę spełniał podstawowe zasady powiązania go z działalnością gospodarczą, tj. pojazd był wykorzystywany na cele działalności opodatkowanej.
Odliczenie VAT a koszt naprawy
Rozliczenie VAT za naprawę samochodu z OC sprawcy nie różni się zatem od rozliczania standardowych faktur – z faktury, wystawionej na firmę, przedsiębiorca odlicza VAT według właściwej zasady. Zatem standardowo dla samochodu osobowego będzie przysługiwało prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego (ewentualnie 100%, jeśli samochód został zgłoszony na cele wyłącznie gospodarcze i spełnione są dodatkowe warunki), natomiast dla samochodów ciężarowych będzie to co do zasady 100%. Warto zwrócić uwagę, że najczęściej odszkodowanie nie obejmuje kwoty podatku, którą przedsiębiorca ma prawo odliczyć. Zatem najczęściej koszt naprawy – i ewentualnie VAT niepodlegającego odliczeniu – będzie pokrywać ubezpieczyciel (w tym wypadku – ubezpieczyciel sprawcy), pozostałą część VAT natomiast pokryje sam poszkodowany. Jednocześnie przedsiębiorcy będzie nadal przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku w deklaracji.
Uwaga!
W przypadku nieodliczonej części 50% VAT możliwość zaliczenia jej do kosztów zależy od tego, czy poszkodowany pojazd miał wykupione ubezpieczenie AC. Jeśli tak –  nieodliczony VAT można zaliczyć do kosztów w całości, uwzględniając jedynie ograniczenia wynikające z Ustawy o PIT. Jeśli nie, nadal istnieje taka możliwość, pod warunkiem że nieodliczony VAT zmieści się w limicie, wyznaczonym przez nadwyżkę wydatków, poniesionych na naprawę nad kwotą uzyskanego odszkodowania.
 
Samochód zastępczy?- Sprawdź, jak go rozliczyć!

Popularne posty:

Zerowy PIT dla młodych
Kiedy i jak wypełnić NIP-2?
Działalność gospodarcza i praca na umowę zlecenie
Zmiany w fakturach VAT RR od 1 września 2019 roku
Mała księgowość – ryczałt ewidencjonowany

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Comments are closed.