Paragon a koszty i odliczenie VAT

Paragon a koszty i odliczenie VAT

Zgodnie z przepisami, dokumentem który jest podstawą ujmowania wydatku w kosztach i odliczania VAT jest faktura zakupu, rachunek albo umowa. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach przedsiębiorcy wystarczy paragon. Warto natomiast wiedzieć, że wymogi dla paragonu są różne jeśli chodzi o zaliczenie wydatku do kosztów oraz odliczenie VAT.
Koszt na podstawie paragonu
O tym, które wydatki można zaksięgować na podstawie paragonu, mówi par. 14 ust. 4 i 5 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zgodnie z nim, paragon wystarczy do zaksięgowania:

Zakupu w jednostkach handlu detalicznego:

Materiałów,
Środków czystości i BHP,
Materiałów biurowych,

Wydatków poniesionych za granicą na zakup paliwa i olejów.

Warunkiem zaksięgowania takich wydatków jest dopisanie na odwrocie paragonu danych podatnika – nazwiska, nazwy zakładu, adresu, a także rodzaju nabytego towaru.
Uwaga!
Opcja zaksięgowania wydatku na podstawie paragonu dotyczy tylko tych transakcji, które spełniają warunki uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu.
Paragony a odliczenie VAT
Najpopularniejszym paragonem, od którego dokonamy odliczenia VAT, może być paragon za przejazd autostradą. Nie dotyczy to wszystkich biletów – zdarzają się takie, które nie mają wykazanej kwoty VAT. Jeśli jednak na bilecie za autostradę mamy wyszczególnioną wartość podatku, a przejazd był dokonany w celach służbowych, zasadniczo podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT.
Przepisy o VAT przewidują dodatkowo możliwość odliczania VAT od tzw. faktur uproszczonych – czyli dowodów innych niż faktury, w przypadku gdy wartość transakcji nie przekracza 450 zł lub 100 euro. W takim przypadku dokument będzie uprawniał do odliczenia VAT, nawet jeśli nie będzie zawierał:

Imienia i nazwiska, nazwy i adresu nabywcy,
Miary i ilości nabytego towaru lub zakresu wykonanej usługi,
Ceny jednostkowej netto,
Wartości sprzedaży netto,
Stawki podatku,
Sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na poszczególne stawki i sprzedaż zwolnioną z podatku,
Kwot podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na poszczególne stawki podatku.

Zasadniczo do odliczenia VAT może zatem uprawniać także paragon na niewielką kwotę. Istotny jest tu jednak jeden szczegół – powyższe wyłączenia nie zawierają informacji o NIP nabywcy, co oznacza, że numer identyfikacji podatnika jest niezbędny na paragonie uprawniającym do odliczenia. Obecnie część kas fiskalnych posiada opcję dodawania NIP, docelowo – zgodnie z planowanymi zmianami dotyczącymi m.in. faktur do paragonu – powinny posiadać je wszystkie urządzenia. Na chwilę obecną może się jednak zdarzyć, że odliczenia VAT od paragonu nie będzie możliwe właśnie z powodu braku NIP nabywcy – wtedy jedynym wyjściem będzie wystąpienie o wystawienie faktury do paragonu.
 
Bilety parkingowe – sprawdź, jak rozliczyć taki wydatek!
 
Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
 

UWAGA
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Comments are closed.