PCC a waluty wirtualne – zmiany od 2020 roku.

PCC a waluty wirtualne – zmiany od 2020 roku.

h3 {
font-family: ‚Roboto’, sans-serif !important;
font-size: 1.5em !important;
margin-top: 20px !important;
margin-bottom: 20px !important;}

Pojęcie waluty wirtualnej pojawiło się stosunkowo niedawno w ustawie o podatku dochodowym. Często potocznie waluty wirtualne nazywane są również kryptowalutami. Waluty wirtualne jeszcze nie tak dawno były opodatkowane zarówno w podatku dochodowym jak również 1% podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). W rozporządzeniu zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych wprowadzono brak obowiązku pobierania tego podatku do końca 2019 roku.

Co to są waluty wirtualne?

Są to szeroko rozumiane jednostki finansowe, które zostały zdefiniowane w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Na pewno jest to katalog otwarty. Najbardziej popularne są Bitcoiny, które pojawiły się najwcześniej. Obecnie można przeczytać jeszcze o Ethereum, Litecoin, Ripple, Cardano i wielu innych. Cały obrót tymi środkami finansowymi odbywa się jedynie w internecie. Z uwagi na duże zainteresowanie kryptowalutami musiały się pojawić stosowne przepisy prawa podatkowego regulujące ich zakup i sprzedaż. Pewne unormowania znajdują się w podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku PCC.

Podatek PCC a waluty wirtualne

Do tej pory waluta wirtualna była opodatkowana podatkiem PCC od umowy sprzedaży i zamiany waluty wirtualnej. Zgodnie z wyrokiem NSA sygn. akt II FSK 488/16 z 6 marca 2018 roku waluty wirtualne należało traktować jak prawa majątkowe, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Dopiero w lipcu 2018 roku wprowadzono Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej. Wspomniane rozporządzenie obowiązuje do 31 grudnia 2019 roku.

Projekt do ustawy PCC w sprawie waluty wirtualnej

W sierpniu 2019 roku z inicjatywy Ministerstwa Finansów wpłynął do Sejmu projekt zmiany ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania walut wirtualnych. Proponowana zmiana dotyczy zwolnienia od podatku PCC umów sprzedaży i zamiany walut wirtualnych.

W uzasadnieniu do projektu można przeczytać, że za takimi nowymi zjawiskami, jakim jest obrót walutami wirtualnymi nie nadążają zmiany w przepisach podatkowych. Przenosząc to na grunt podatku PCC cyt.: “przepisy wykazują wysoki poziom niedostosowania do transakcji mających za przedmiot obrót walutami wirtualnymi”.

Zmiana ustawy będzie polegała na dodaniu w art. 9 ustawy o PCC, w którym są wymienione czynności cywilnoprawne zwolnione od tego podatku, pkt 1a po pkt 1 następującej treści:

„1a) sprzedaż i zamianę walut wirtualnych w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z dnia
1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
(Dz. U. z 2019 r. poz. 1115);”

Zmiana miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku.

Kryptowaluty co to takiego przeczytaj.

Popularne posty:

Obowiązkowy split payment od listopada 2019 – dla kogo, limity.
Biała lista podatników VAT – wyszukiwarka MF
Indywidualny rachunek podatkowy – zmiany od 2020 r.
Leasing operacyjny 2019 – rozliczanie kosztów
Czy można stosować split payment do faktury pro forma?

UWAGA
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Comments are closed.