Płaca minimalna w 2020 roku – ile w tym roku wyniesie minimalne wynagrodzenie?

Płaca minimalna w 2020 roku – ile w tym roku wyniesie minimalne wynagrodzenie?

h3 {
font-family: ‚Roboto’, sans-serif !important;
font-size: 1.5em !important;
margin-top: 20px !important;
margin-bottom: 20px !important;}

Wraz z początkiem roku 2020 wzrosła płaca minimalna, jak również zmienił się sposób w jaki jest ona wyliczana. Jakie dokładnie wprowadzono zmiany? Jaka jest wysokość płacy minimalnej obecnie i ile wynosi wzrost w porównaniu do roku ubiegłego? Wszystkie najważniejsze informacje znajdują się poniżej.

Ile wynosi płaca minimalna w 2020 roku?

Płaca minimalna od 1 stycznia 2020 roku wynosi 2600 złotych brutto
(czyli 1,920 złotych netto).

W roku 2019 minimalna kwota wynagrodzenia brutto wynosiła 2250 złotych. Podwyżka względem roku poprzedniego to 350 złotych.

Wynagrodzenie minimalne od 2020 – co się zmieniło?
Zmiany wprowadzają rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie nie będą uwzględniane przy wyliczaniu minimalnego wynagrodzenia.
Od 1 września 2019 obowiązywały przepisy przejściowe, natomiast wraz z 1 stycznia 2020 roku w życie wszedł nowy sposób wyliczenia.

Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika od stycznia 2020 roku nie uwzględnia się:

nagrody jubileuszowej;
odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych;
dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej;
dodatku do stażu pracy.

Zobacz: Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

Podwyżka płacy minimalnej w 2020 roku – co dalej?
Jak już zostało wspomniane wynagrodzenie minimalne w 2019 roku wynosiło 2250 złotych. Od początku bieżącego roku płaca minimalna ma wzrosła o 350 złotych i wynosi 2600 złotych.
Co zatem dalej? Czy płaca minimalna będzie rosła z każdym kolejnym rokiem? Obietnice wzrostu minimalnego wynagrodzenia aż do kwoty 3000 złotych od 2021 roku padły jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, które miały miejsce w październiku 2019 roku.

Polecamy również: Płaca minimalna brutto w latach 2003-2019

Popularne posty:

Biała lista podatników VAT – wyszukiwarka MF
Indywidualny rachunek podatkowy – zmiany od 2020 r.
Obowiązkowy split payment od listopada 2019 – dla kogo, limity.
Rozliczanie kosztów przy transakcjach powyżej 15.000 zł po 1 stycznia 2020 roku.
Ograniczanie zatorów płatniczych – zmiany w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych

UWAGA
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Comments are closed.