Prasa online i e-booki z niższą stawką VAT

Prasa online i e-booki z niższą stawką VAT

Dobra wiadomość dla lubiących czytać – rząd ma zamiar obniżyć stawkę VAT na e-prasę i e-booki. Szykuje się prawdziwa rewolucja, ponieważ stawki mają spaść z 23% na odpowiednio 8% i 5%. Zmiany mają zacząć obowiązywać obowiązywać od 1 listopada 2019 r.

Czy w końcu będzie taniej?

Szykuje się zatem spełnienie marzeń wszystkich moli książkowych, choć może należałoby napisać e-książkowych. Za swoje ulubione pozycje przeznaczone na czytniki zapłacą dużo mniej. Od dawna pobrzmiewały głosy krytyki na temat cen e-booków. Mówiło się np., że skoro proces fizycznej produkcji książki, i tradycyjnej dystrybucji jest w ich przypadku pominięta, to i cena powinna być adekwatna. Tymczasem rynek wyglądał zupełnie inaczej, a ceny książek i prasy elektronicznej były mocno zbliżone do cen ich papierowych odpowiedników.

Idzie nowe

Szykuje się zatem długo oczekiwany finał festiwalu obietnic. Zapowiedzi dotyczące zrównania stawek VAT na elektroniczne wydania książek, gazet i czasopism z ich tradycyjnymi odpowiednikami słyszeliśmy już w zeszłym roku. Dla przykładu, 2 października 2018 r., Ministerstwo Finansów podało w social media, że ma nadzieję na obniżenie stawek już z początkiem 2019 r. Nie udało się. Przypominamy, że do zmian w zakresie zrównania stawek zobowiązuje nas dyrektywa unijna.

Nie tylko prasa i książki

Zmiany stawki VAY mają objąć nie tylko wspomniane już pozycje. Na obniżkę załapią się również m.in.: broszury, materiały drukowane, dzienniki i czasopisma, książki dla dzieci, w tym również kolorowanki, ale również mapy czy chociażby drukowane fotografie. Obniżona stawka 5% VAT obejmie towary i usługi wymienione w załączniku nr 10 do ustawy.

Comments are closed.