Zerowy PIT dla młodych w 2020 r. bez oświadczenia

Zerowy PIT dla młodych w 2020 r. bez oświadczenia

W tym roku, każdy pracodawca ma obowiązek stosowania zwolnienia z PIT dla młodych pracowników. Ci, nie muszą jednak składać oświadczenia, które upoważni pracodawcę do stosowania zwolnienia. Kwota zwolnienia w tym roku to 85 528 zł.

PIT dla młodych od 2019 r.
Ulga PIT dla młodych obowiązuje od 1 sierpnia 2019 r. Aby z niej skorzystać, należy spełnić kilka warunków:

zatrudnienie na umowę o pracę lub zlecenie,
uzyskanie przychodu do dnia ukończenia przez podatnika 26 roku życia,
nieprzekroczenie limitu zwolnienia,
brak opodatkowania przychodu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 29 ust. 1 albo art. 30 ust. 1 updof (art. 21 ust. 1 pkt 148 i art. 29 ust. 6 updof).

W 2020 roku płatnicy mają ustawowy obowiązek korzystania z tego zwolnienia. Podatnik nie musi jednak składać stosownego oświadczenia, w przeciwieństwie do roku 2019. Jeżeli zostały spełnione wyżej wymienione warunki, od stycznia 2020 r. płatnik nie powinien od nich pobierać zaliczki na PIT. Gdy dochód młodego pracownika przekroczy kwotę 85 528 zł – należy zacząć pobierać tę zaliczkę.

Żeby płatnik mógł korzystać ze zwolnienia PIT już w 2019 roku, młody pracownik musiał złożyć pisemne oświadczenie, że uzyskane przez niego przychody w okresie od 1 sierpnia do 31 grudnia 2019 roku będą zwolnione od podatku.

Popularne posty:

Biała lista podatników VAT – wyszukiwarka MF
Indywidualny rachunek podatkowy – zmiany od 2020 r.
Obowiązkowy split payment od listopada 2019 – dla kogo, limity.
Rozliczanie kosztów przy transakcjach powyżej 15.000 zł po 1 stycznia 2020 roku.
Ograniczanie zatorów płatniczych – zmiany w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych

UWAGA
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Comments are closed.