Zmiany w warunkach uprawniających do kwartalnego rozliczenia podatku VAT.

Zmiany w warunkach uprawniających do kwartalnego rozliczenia podatku VAT.

Rozliczanie podatku VAT miesięcznie jest podstawowym okresem rozliczeniowym w podatku VAT. Taka forma rozliczenia VAT jest najczęściej używana przez firmy, które występują o zwrot podatku. Składając deklaracje miesięcznie zdecydowanie szybciej dysponują środkami ze zwrotu podatku VAT z urzędu skarbowego. Istnieje również możliwość rozliczania podatku VAT w okresach kwartalnych. Ten sposób jest z kolei bardziej przyjazny dla firm, które zobowiązane są do zapłaty podatku VAT do urzędu skarbowego. Dzieje się tak w sytuacji, gdy VAT ze sprzedaży opodatkowanej przewyższa VAT naliczony od dokonanych zakupów.
Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą jednak skorzystać z rozliczenia kwartalnego.

Warunki uprawniające do rozliczenia VAT kwartalnie

Przede wszystkim z takiej możliwości mogą skorzystać tzw. mali podatnicy VAT. Zgodnie z ustawą o VAT jest to podatnik, u którego wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku VAT w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła kwoty odpowiadającej 1.200.000 euro – 5.135.000 PLN na 2019 rok.
Dodatkowo muszą być zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT przez okres co najmniej 12 miesięcy.

Kolejnym warunkiem jest ograniczenie możliwości dostaw towarów z załącznika nr 13 do ustawy o VAT. Jeżeli przedsiębiorca w ciągu danego kwartału lub w poprzednich 4 kwartałach dokonał dostawy towarów w tego załącznika powyżej kwoty 50.000 zł nie może skorzystać z rozliczenia kwartalnego. Są to między innymi towary: dyski twarde HDD, dyski SSD, aparaty fotograficzne, paliwa, wyroby stalowe, metale szlachetne.

Co się zmieni w ustawie o VAT od 1 listopada 2019 roku

Z dniem 01.11.2019 roku art. 99 ust. 3a pkt 2 otrzymuje następujące brzmienie:
“którzy w danym kwartale lub w poprzednich 4 kwartałach dokonali dostawy towarów lub świadczenia usług, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy, chyba że łączna wartość tych czynności bez kwoty podatku nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z tych okresów, kwoty 50.000 zł”.

Od 01.11.2019 r. zostaną uchylone załącznik nr: 11, 13 i 14 a towary i usługi, które się w nich znajdowały zostaną przeniesione do załącznika nr 15. Jak wynika z tego nowego brzmienia przepisu z możliwości rozliczenia kwartalnego nie będzie mogło skorzystać o wiele więcej firm niż do 31.10.2019 roku.

Zostaną wyłączone:

usługi budowlane,
towary i wyroby z metali i wyrobów metalowych,
biżuteria i wyroby jubilerskie,
usługi związane ze zbieraniem odpadów i odzyskiem surowców,
komputery, urządzenia elektroniczne i elektryczne,
oprogramowanie, filmy i nagrania,
części i akcesoria do pojazdów samochodowych, motocykli i innych,
węgiel oraz paliwa z węgla,
wyroby z tworzyw sztucznych,
pozostałe.

Jak widać lista jest długa a po więcej szczegółów należy zajrzeć do załącznika nr 15.

Od kiedy przedsiębiorcy muszą składać deklaracje miesięczne

Podatnicy, którzy do tej pory składali deklaracje kwartalne, a po wejściu w życie ustawy zmieniającej o VAT będą zobowiązani składać deklaracje miesięcznie, zrobią to po raz pierwszy w rozliczeniu za okres stycznia 2020 roku. Tak wynika z art. 11 ustawy zmieniającej ustawę o VAT.
Jeżeli przedsiębiorca nie rozliczał się kwartalnie przez pełne 4 kwartały powinien i tak zastosować się do zmienionych przepisów. A mianowicie jeżeli od 1 listopada 2019 roku w którymś miesiącu wartość dostawy towarów lub świadczonych usług z załącznika nr 15 przekroczy kwotę 50.000 zł, bez kwoty podatku VAT, wówczas przedsiębiorca będzie zobowiązany do zmiany rozliczenia VAT z kwartalnego na miesięczny. Jeżeli przekroczenie nastąpi w listopadzie lub w grudniu 2019 roku podatnik pierwszą deklarację za okres miesięczny złoży w lutym za miesiąc styczeń 2020 roku, nawet jeżeli w miesiącu styczniu nie dokona dostawy z załącznika nr 15.

Obowiązkowy split payment od listopada – dla kogo, limity sprawdź.

 

Popularne posty:

Obowiązkowy split payment od listopada 2019 – dla kogo, limity.
Biała lista podatników VAT – wyszukiwarka MF
Odwrotne obciążenie w VAT dzisiaj i po zmianie przepisów cz.1
Zmiany w skali podatkowej PIT z 18% na 17,75%, wyższe koszty uzyskania przychodów już od 1 października 2019 roku.
Leasing operacyjny 2019 – rozliczanie kosztów

UWAGA
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Comments are closed.